مقالات

رتبه بندیAC

شما احتمالا در  سایت های مختلفی و یا روی کارتن پارکت لمینت ها در هنگام خریداز سایت دکوراسیون رویال استار، ممکن است با اصطلاحی به نام “رتبه AC لمینت” مواجه شدید .

AC  یا به عبارتی “کلاس سایش”، رتبه بندیدوام یکمتر مربع را در برابر عوامل استفاده عادی و استفاده از لمینت اجرا شده می باشد و هرچه رتبه AC بالاتر باشد، پارکت لمینت دوام بیشتری دارد.

پارکت لمینت با درجه بندی AC1 فقط برای مناطقی مناسب است که دسترسی کمی دارند و تقریبا استفاده عمومی از پارکت لمینت با درجه سایش AC3  هست و کفپوش‌هایپارکت لمینت با درجه بالاتر AC5 برای استفاده در ساختمان‌های تجاری، مانندخرده‌فروشی‌های شلوغ هست  چون  پارت لمینت هایی با این درجه سایش به اندازه کافی مقاوم هستند.

رتبه بندیAC کفپوش پارکت لمینت تعیین می کند که کف آن تا چه حد در محیط های مختلف مقاوم است .

کلاس سایش اولین بار توسط انجمن تولیدکنندگان اروپایی کفپوش لمینت (ELPF) معرفی شد که نام اصلی این انجمن  Association of European Producers of Laminate Flooring می باشد که سایت آنهاeplf.comمی باشد.

 

از زمان پیدایش این کلاس استانداری ، به عنوان استاندارد صنعتی برای رتبه بندی کفپوش های لمینت پذیرفته شده است و مورد استفاده قرار میگیرد و کلیه محصولات پارکت لمینت در رویال استار درجه بندی سایش AC  مشخص دارند .

رتبه بندی AC چگونه تعیین می شود؟

برای دریافت امتیاز AC، کفپوش لمینت باید آزمایشات دقیقی را پشت سر بگذارد. این فرآیند که به عنوان تست تابرthe Taber test شناخته می شود، کفپوش را برای اندازه گیری مقاومت آن ارزیابی می کند. رتبه بندی AC به نحوه برخورد آن با تعدادی از نقاط استرس مختلف بستگی دارد. سایش، لکه، ضربه، رطوبت، گرما و خراش همه عواملی هستند که برای تولید درجه بندی AC لمینت استفاده می شوند.

 

در تست تابر که می هم آزمایش های سخت برای دریافت استاندارد AC  می باشد برای دریافت رتبه AC، هر مرحله ای از آزمون نیاز به قبولی مجزا دارد که اگر حتییکی از آنها ناموفق باشد،  پارت لمینت تولید شده توسط کارخانه یک برچسب “بدون رتبه” دریافت می کند، به این معنی که از نظر کیفیت مورد انتظار هم خرده فروشان و هم مصرف کنندگان نبوده است .

البته لازم به توضیح است که در داخل کشور تا رتبه AC4  را می توان در آزمایشگاه دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد و مابقی استاندارد های بالاتر از AC4  بر اساس اطلاع و خود اظهاری تولید کننده بوده و بیشتر جنبه تبلیغاتی و شعارگونه دارد .

 

کفپوش لمینت تجاری دارای رتبه AC4-AC5 در فضای اداری

 

در جه سایش AC  لمینت را به دو گروه اصلی تقسیم می کنند: گروه پارکت لمینت های مسکونی که تا درجه AC3 هستند و  گروه پارکت لمینت های تجاری که از AC4 به بالا هست البته خود این دو گروه دوباره تقسیم می شوند تا سطح میزان سایش بر اثر تردد را که می توانند تحمل کنند، توصیف کنند: متوسط، عمومییا سنگین.

 

یکی از مسائلی که در درجه بندی AC  نقش مهمی دارد ضخامت لایه اورلی  و کاغذ دکوراتیو در کفپوش پارکت لمینتمی باشد . به طور کلی، هر چه ضخامت اینها بیشتر باشد، رتبه بندی کلاس سایش بهتری را کسب میکنند .

 

رتبه بندی های مختلف AC لمینت

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، درجه ساییدگی کفپوش لمینت به توانایی آن در مقاومت در برابر آزمایشاتتست تابر بستگی دارد. میزان نزدیک بودن نتایج در تست تابر رتبه آن را تعیین می کند.

 

بنابراین رتبه بندی های مختلف AC را به شرح زیر در تست تابر تقسیم بندی میکنند

مسکونی

AC1

مناسب برای ترافیک متوسط بهترین گزینه برای استفاده در اتاق خواب ها یا اتاق های مهمان که ترافیک بسیار کمی دارند.

 

AC2

مناسب برای ترافیک عمومی اتاق های ناهارخورییا نشیمن بهترین مکان برای کفپوش های لمینت با درجه AC2 هستند.

 

AC3

مناسب برای ترافیک سنگین. به طور کلی برای همه مناطق مناسب است، به ویژه مناطقی مانند راهروهایی که گذرگاه زیادی دارند.

 

تجاری

AC4

مناسب برای تردد متوسط ​​در فضاهای تجاری. به دفاتر کوچک، کافه ها یا خرده فروشی های کوچکتر فکر کنید.

 

AC5

مناسب برای ترافیک سنگین در فضاهای تجاری، فروشگاه های بزرگ، ساختمان های عمومی و دفاتر بزرگ مکان مناسبی برای لمینت با رتبه AC5 هستند.

 

همچنین ممکن است رتبه بندی AC را با استفاده از پیکتوگرام ها توصیف کنید. در این تصاویر، درجه بندی های مختلف AC یک خانه (مسکونی) یایک ساختمان تجاری (تجاری) را نشان می دهد.

 

رتبه بندی AC  پارکت لمینت( نمادهای کلاس سایش )

تشخیص درجه استاندارد های AC

هرچه امتیاز AC لمینت بالاتر باشد، دوام آن بهتر است. بنابراین، این بدان معناست که شما همیشه باید به دنبال رتبه بالاتر بروید، مطمئنا؟ خوب، نه همیشه.

تصمیم گیری شما به بودجه و نوع مصرفی که از کفپوش پارکت لمینت خواهد داشت ،  بستگی دارد. لمینت درجه بندی شده AC1 تا  AC4 با استفاده از لمینت فشار مستقیم ساخته شده است، در حالی کهپارکت لمینت AC5 و بالاتر با استفاده از لمینت فشار بالا ساخته می شود و قطعا اختلاف قیمتی بیشتری خواهد داشت  و تفاوتدر ساخت آنها باعث ایجاد تفاوت های جزئی در ظاهر و قدرت بالای آن و در آخر اختلاف قیمت خواهد شد .

 

فضاهای تجاری با سطح مقطع زیاد به کفپوش پارکت لمینتی با دوام بالا نیاز دارند، اگرچه انتخاب لمینت های با درجه پایین تر نیز مزایایی دارد و شاید هزینه کمتری داشته باشد اما در بلند مدت قطعا ثابت می شود که برای اماکن تجاری حتما باید از کفپوش پارکت لمینتAC4  به بالا استفاده کرد و ما در رویال استار موارد استاندارد های AC   محصولات را با دقت بررسی  کرده و معرفی میکنیم و جدیدا شاهد این هستیم که بسیاری از برند های متفرقه با درجه های سایش  AC5  اقدام به فروش نمونه های تولیدی خود می شوند .

 

پارکت لمینت های دارای رتبه AC3 وAC4 نسبت به دیگر نمونه هایی که رتبه بالاتری دارند، در لمس نرم‌تر و نرم‌تر هستند. در حالی که بافت خشن AC5 ممکن است برای استفاده تجاری خوب باشد، ممکن است برای خانه‌های خانوادگی بسیار ساینده باشد ، به خصوص اگر بچه‌های کوچک دارید.

 

پارکت لمینت تولید شده  فشار مستقیم AC1تا AC4 نیز مجهزتر به ظاهر واقعی تر از لمینتAC5 است. این نیز به دلیل ضخامت کفپوش لمینت و لایه سایش آن است.

هر افزایش رتبه AC به معنای افزایش 60 درصدیمقدار سایشنسبت به نمونه ماقبل خود است. بنابراین، به عنوان مثال، AC3 120٪ درجه سایش سنگین تر از AC1 دارد.

درجه سایش سنگین تر همچنین ممکن است به معنای ظاهریمات برای کفپوش شما باشد. بنابراین، اگر شفاف بودن را بر میزان دوام پارکت لمینت ترجیح می دهید، برای شما کفپوش های پارکت لمینت با درجه پایین تری مناسب هست.

رتبه بندی AC مرسوم در ایران

 

در داخل کشور تولید کننده گان محترم پارکت لمینت تولید شده بدون لایه اورلی ر را در محدوده استاندارد سایشAC2  و AC3تولید میکنند و نمونه های با این لایه را با محدوده استاندارد AC4  تولید میکنند و البته در بعضی از محصولات داخلی کشور نیز شاهد استاندارد های AC5  هستیم و به جهت عدم گواهینامه داخلی این استاندارد های اعلامی جزو خود اظهاری کارخانه بوده و اعتبار بین المللی ندارد

 

برایدریافت مشاوره از ما کافیست که با شماره 00989931772484 تماس بگیرید و یا فرم درخواست مشاوره را تکمیل کنید ، کارشناسان ما در سریعترین زمان با شما تماس گرفته و درخواست شما را پیگیری میکنند.

 

مقاله رتبه بندی AC منتشر شده در دکوراسیون رویال استار را به صورت فایل صوتی بشنوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.